Ev Dekorasyonunda Yeni Tarzlar | Sivas Modern Yapı İnş. Taah. Emlak San. ve Tic. Ltd. Şti.

İnşaat sektöründe meydana gelen yenilikler ile birlikte ev dekorasyonlarında da birçok yenilikler ve yeni moda tarzlar ortaya çıkmıştır. Son yıllarda daha küçük evlerin inşa edilmesi ile birlikte dekorasyon tarzlarında da değişikliklerin olması kaçınılmazdır. Küçük ölçekli yani 1+1 yada 2+1 evlerin fazla artış göstermesinin nedeni ise artık ülkemizde insanların geniş aileler değil de daha çok küçük aileler ya tek başına yada eşi ile birlikte oturmayı tercih eden insanlardır.

Bu gelişmeler ışığında ev mobilyalarında da yenilikler meydana gelmiştir. Genellikle çok fonksiyonel işlevleri olan ve evde çok fazla yer kaplamayacak mobilyalar çok fazla moda haline geldi. Ayrıca renk tercihlerinin de çok çeşitlendiği görülmektedir. Eskiden beyaz ve açık tonların mobilyalarda tercih edilmediğini biliyoruz. Fakat yeni evlenen çiftlerin mobilyalarına bakıldığında açık tonlu mobilyaların çok fazla tercih edildiğini görebilmekteyiz. 90’larda ev mobilyalarının genellikle kahverengi ve tonlarında olduğunu ve 2000’li yılların sonuna doğru bu tercihin değiştiğini görebiliriz.

Mobilyaların evin planına göre seçilmesi gerektiğini de belirtelim. Evlerin küçük ve aslında çok fonksiyonel yapılarda inşa edilmesi mobilya seçimini önemli hale getirmiştir. Özellikle taşınma gibi durumlarda yeni taşınan evin ölçüleri mobilyalar için uygun olmayabilir. Bunun için de genellikle büyük mobilyaları yenileme yoluna gider insanlar. Zaten değiştirmek için bahane bulan bayanlar da bu fırsatı iyi değerlendirmektedirler. Yeni geçilen eve yeni mobilya almak bir gelenek haline geldi diyebiliriz.

Önceden evlerde daha çok kullanılacak eşyalar tercih edilir ve dekorasyona fazla önem verilmezdi. Fakat eğitim seviyesinin artması ve insanların yeni moda dekorasyonlardan etkilenmeleri ile evlerde estetik, hoş görünen ve insanların zevklerine uygun dekoratif eşyalar ve süsler yer almaktadır. Bu tavan döşemeleri yada duvara yapılan kitaplık, çiçeklik yada tablo gibi unsurlar olabilir. Evlerin daha farklı ve daha tarz bir hale geldiğini önümüzdeki günlerde daha sık göreceğiz. Artık devir değişim devri.

Hemen Ara
WhatsApp